Ε.Α.ΚΑ. - Α.Ε. Δικαίου 46 - 54 (εφηβικό)

Δημιουργήθηκε: . Στήλη: Αθλητισμός

Α.Ε. Δικαίου - εφηβικό

Νίκη - πρόκριση στο final 4 πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 26/2/2011 η εφηβική ομάδα της Α.Ε. Δικαίου, νικώντας μέσα στην Κάλυμνο την Ε.Α.ΚΑ. με σκορ 46-54. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, με καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς προηγήθηκε με 7 πόντους (8-15).

Ομως, με την αρχή του 2ου δεκαλέπτου έγιναν κάποια αβίαστα λάθη (5 τον αριθμό), οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και έκαναν ένα σερί 10-0, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ 16-15. Αυτή έμελλε να ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που προσπέρασαν στο σκορ, μιας και στην συνέχεια η Α.Ε. "ανέβασε" στροφές, με τον Νίκο Καλή να κυριαρχεί κάτω από τα 2 καλάθια (συνολικά "κατέβασε" 12 αμυντικά και 7 επιθετικά ριμπάουντ), τον Μιχάλη Δρόσο να κλέβει συνεχώς.....πορτοφόλια (6 κλεψίματα), τον Ηλία Ζωίδη να παίζει καλή άμυνα και τον Πάρη Κρωτήρη να οργανώνει μαεστρικά τους συμπαίκτες του ! Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +4 για την ομάδα του Δικαίου (23-27).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο μας -επιθετικά- , αφού η Α.Ε. πέτυχε μόλις 10 πόντους με άσχημα ποσοστά (2/13 δίποντα και 3/9 βολές), αλλά και 7 λάθη. Βέβαια στον αντίποδα, με την καλή άμυνα και τα 5 κλεψίματα σε αυτό το δεκάλεπτο κράτησε το προβάδισμα στο σκορ (33-37). Το 4ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τους αντιπάλους να πλησιάζουν αλλά να μην απειλούν στο σκορ, ενώ καθοριστικά καλάθια πέτυχε ο Κώστας Θεοδώρου κρατώντας όρθια την ομάδα  σ'αυτό το σημείο. Την νίκη "κλείδωσε" οριστικά 1 λεπτό πριν την λήξη, ο Πάρης Κρωτήρης με 2/2 βολές που έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους !

Η βαθμολογία του εφηβικού, μετά και την 5η αγωνιστική...

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ : 11/29 βολές, 20/56 2π., 1/5 3π., 27 αμ.ριμπ, 12 επιθ.ριμπ.,4 ασιστ, 12 κλεψίματα, 20 λαθη

Δεκάλεπτα : 8-15, 23-27, 33-37, 46-54

Α.Ε Δικαίου (Παπούλης) : Κώστας Θεοδώρου 7 (1/2 βολές, 3/9 2π., 4 αμυντ. ριμπ., 2 επιθ. ριμπ.), Μιχάλης Δρόσος 13 (3/6 βολές, 5/10 2π., 0/3 3π., 5 αμ.ριμπ., 6 κλεψ., 1 ασίστ, 4 λάθη), Πάρης Κρωτήρης 15 (5/9 βολές, 5/12 2π., 0/1 3π., 3 αμ.ριμπ., 3 επιθ.ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψ., 4 λάθη), Ηλίας Ζωίδης 3 (1/4 βολές, 1/5 2π., 3 αμ.ριμπ., 1 κλεψ., 3 λάθη), Νίκος Καλής 16(1) - (1/4 βολές, 6/20 2π., 1/1 3π., 12 αμ.ριμπ., 7 επιθ.ριμπ., 1 ασίστ, 2 κλεψ., 8 λάθη), Γιώργος Μητροπανόπουλος (1 λάθος)