ΑΕ Δικαίου - Ηρακλής 2000 61-66

Δημιουργήθηκε: . Στήλη: Αθλητισμός

ΑΕ Δικαίου

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ομάδα μας έχασε σήμερα το απόγευμα από τον Ηρακλή 2000 με σκορ 61-66. Η κακή ημέρα στην οποία βρέθηκε η ομάδα φάνηκε με το ξεκίνημα του αγώνα με τα πολλά άστοχα -αν και ελευθερα τα περισσότερα- σουτ και οι αντίπαλοι προηγήθηκαν 1-16 (!!!), με τον Γιάννη Αντωνόπουλο να σημειώνει το καλάθι της ομάδας μόλις 1 λεπτό πριν την λήξη του δεκαλέπτου.... Κάκιστη άμυνα και άσχημα ποσοστά έφεραν το 7-23 του 1ου δεκαλέπτου....

Στον 2ο δεκάλεπτο η άμυνα βελτιώθηκε, αλλά οι κακές επιθετικές επιλογές παρέμειναν. Ο Γιώργος Τρύπας απειλούσε στην επίθεση, αλλά δεν είχε βοήθεια και έτσι οι διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα....Μόνο με την λήξη του ημιχρόνου και καλάθι του Γιάννη Αντωνόπουλου η διαφορά έπεσε στους -8 (25-33).

Ολο το 3ο δεκάλεπτο και τα 3 πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου κύλησαν στο ίδιο τέμπο....Σε εκείνο το σημείο και στο σκορ στο 45-60, πέρασε στο παιχνίδι για πρώτη φορά ο Γιώργος Μανώλας. Ο Γιώργος (είχε μείνει εκτός 12αδας στα 2 προηγούμενα ματς), έπαιξε μόνο για τα επόμενα 3 λεπτά, αλλά έδωσε το έναυσμα για πολύ πιεστική άμυνα, κλεψίματα (5 τον αριθμό !) και αιφνιδιασμούς και ένα συνολικό σερί 15-2 (Τερζόγλου 3, Τρύπας 9, Τριτσάρης 3, οι πόντοι σε αυτό το σερί) το σκορ έγινε 60-62, μόλις 1' πριν το τέλος του αγώνα ! Τότε ο Τρύπας κέρδισε φάουλ, εκτέλεσε 2 βολές αλλά ευστόχησε μόνο στην 2η κάνοντας το σκορ 61-62, μόλις 53'' πριν την λήξη.

Στην αμέσως επόμενη φάση επιβεβαιώθηκε πόσο ευκολα μπορούν να αλλάξουν οι ισορροπίες σε ένα παιχνίδι μπάσκετ, πώς από ήρωας μπορείς να γίνεις μοιραίος : στην πολύ καλή ομαδική αμυντική προσπάθεια, ο Παντελής Τριτσάρης έκανε ένα καταπληκτικό κλέψιμο, κερδίζοντας φάουλ στα 32'' για την λήξη. Ομως έχασε και τις 2 βολές, στην επόμενη άμυνα χρεώθηκε με φαουλ και με τεχνική ποινή....Παρ'όλα αυτά, οι αντίπαλοι είχαν 1/4 βολές, αλλά η επόμενη επίθεση ήταν βιαστική, και στην ρουλέτα των βολών διαμορφώθηκε το τελικό 61-66.

Υ.Γ. Εκτός 12αδας από το σημερινό παιχνίδι ήταν οι : Κρωτήρης Π., Μάμος, Κολέσης, Δρόσος Μ., Κρωτήρης Π.

Δεκάλεπτα : 7-23, 25-33, 45-56, 61-66

Α.Ε.Δικαίου (Τζομάκας): Τσιαφίτσας, Πολίτης 3(1), Γεωργαδάκης, Τρύπας 25(2), Μολυβιάτης 5, Αντωνόπουλος 8, Τριτσάρης 14, Χατζηδαυίδ Π., Καλής 1, Τερζόγλου 5(1), Μανώλας

Πηγή: ae-dikaioubc.gr